Split Payment – dla kogo powstał i od kiedy obowiązuje?

6 listopada 2019
Przez: : Marta D

Split payment to forma płatności, która już od listopada 2019 roku wpłynie na działalność wielu firm. W skrócie wprowadza się ją, aby zapobiec wyłudzeniom podatkowym. Dla kogo powstał, od kiedy obowiązuje i co to w ogóle jest split payment?

Split payment – dla kogo powstał?

Mechanizm podzielonej płatności ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Stworzono go przede wszystkim dla tzw. branż wrażliwych, np. handlu złomem, metalami, węglem, sprzętem elektronicznym. Istotna jest wartość transakcji, czyli minimum 15 tysięcy złotych. Ma to usprawnić rozliczenia z fiskusem. Niemniej jednak firmy wskazują, że takie rozwiązanie może wpłynąć na zmniejszenie płynności firm. Co więcej, podmioty zagraniczne rozliczające podatek VAT w Polsce, będą zobowiązane do otwarcia rachunku bankowego w Polsce.

Split payment od kiedy obowiązuje?

Choć ten sposób płatności obowiązuje w Polsce od ponad roku (od lipca 2018), dopiero teraz będzie obowiązkowy. Dobrowolny dotychczas mechanizm podzielonej płatności, będzie obowiązkowy od listopada 2019 roku. Zatem z początkiem listopada mechanizm podzielonej płatności stał się obowiązkowy dla określonego przedsiębiorcy.

Split payment w praktyce

W praktyce mechanizm ten oznacza, że podczas płacenia faktury, na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych, na konto sprzedawcy trafi jedynie kwota netto. Z kolei podatek VAT znajduje się na odrębnym koncie, co którego sprzedający ma ograniczony dostęp. Możesz z tego konta wysłać pieniądze jedynie w celu opłacenia danin publiczno-prawnych lub przesłać kolejnemu sprzedawcy w łańcuchu dostaw. Niemniej jednak i te pieniądze trafią na tak zwane konto VAT. Konto to będzie zakładane przez banki i SKOK-i dla każdego podatnika VAT. Co ważne, podzielona płatność ma zastosowanie jedynie w przypadku transakcji w relacjach B2B (firma-firma). Nie jest ona praktykowana w transakcjach B2C (firma-osoba prywatna). 

Podsumowując, do tej pory podatnik mógł sam zdecydować czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Niemniej jednak od listopada split payment jest obowiązkowy w niektórych branżach. W przypadku stosowania split payment, VAT trafia na wydzielone subkonto bankowe, a podatnik może skorzystać ze środków na ty koncie w ograniczonym zakresie – do płatności VAT do urzędu skarbowego lub np. uregulowania kwoty podatku wykazanego na fakturze zakupu.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej