Tabletka „dzień po” – jakie są jej rodzaje? Sprawdzamy!

Słowa kluczowe:
dzień popigułkatabletka
5 sierpnia 2022
Przez: : M.S.

Kobiety, którym potrzebna jest tabletka „dzień po”, mają możliwość wyboru jednego z dwóch rodzajów dostępnych na rynku polskim pigułek. Choć podstawowy efekt działania w obu przypadkach jest podobny, rodzaje pigułek „po” różnią się między sobą na wielu polach. Jakie tabletki awaryjne można kupić w Polsce i co konkretnie należy o nich wiedzieć?

Tabletki „dzień po” – rodzaje dostępne na rynku

Antykoncepcja awaryjna, czy też ratunkowa, to hormonalne środki przeznaczone do ochrony przed nieplanowaną ciążą. Tabletka „dzień po” przyjmowana w momencie odbycia ryzykownego współżycia i kobieta chce zmniejszyć ryzyko, że dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej przez uwolnione do jej dróg rodnych plemniki. Tabletki „po” są w Polsce legalne i nie należy mylić ich z nielegalnymi tabletkami poronnymi, ponieważ antykoncepcja awaryjna nie prowadzi do przerwania istniejącej ciąży. Działanie tabletek „po” dotyczy głównie hamowania owulacji, czyli daje „czas”, aż plemniki obumrą, zanim zdążą dotrzeć do komórki jajowej.

Na rynku w Polsce znaleźć można dwa rodzaje tabletek „po” – Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel, a także ellaOne z octanem uliprystalu. Tabletki te mają nieco inne mechanizmy działania, a oprócz tego kobieta ma różny czas na ich przyjęcie od ryzykownego współżycia. W przypadku ellaOne maksymalny czas na połknięcie pigułki to 5 dni od stosunku (a najlepiej zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od seksu). W przypadku Escapelle maksymalny czas na połknięcie pigułki to 3 dni od stosunku (a najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od seksu).

Tabletka „dzień po” – kto może wypisać receptę?

Żadnej tabletki „dzień po” bez recepty w Polsce nie kupimy, co jednak nie oznacza, że Pacjentka nie ma możliwości ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Wystarczy zgłosić się do dostępnego lekarza, a w przypadku braku medycznych przeciwwskazań, przepisana zostanie tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną? Lekarz każdej specjalizacji, w tym zarówno przyjmujący w ramach NFZ, jak i przyjmujący prywatnie – stacjonarnie i przez Internet. Oba rodzaje tabletki „dzień po” może przepisać lekarz na portalu Tabletka Dzień Po

Konsultacje zdalne z lekarzem cenione są między innymi za szybkość dostępu do specjalisty, co nie zawsze możliwe jest stacjonarnie „od ręki”. Gdy potrzebna jest tabletka „po”, należy działać szybko, a zwykle kobiety nie posiadają jej w swojej apteczce wykupionych „na zapas”. W przypadku trudności z dostaniem się do lekarza na czas, czy też dojazdem do niego, konsultacja przez Internet może okazać się pomocna, zwłaszcza że nie wymaga wcześniejszej rejestracji. I w tym przypadku przeprowadzany jest rzetelny wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz zdecyduje o bezpieczeństwie ewentualnego zażycia pigułki przez kobietę.

Tabletki „dzień po” – którą wybrać?

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje pigułek awaryjnych, co rodzi pytanie, która tabletka „dzień po” będzie lepsza. Nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ tabletki „po” różnią się znacząco, mimo że podstawowym działaniem każdej z nich jest hamowanie owulacji. Przede wszystkim mają one różne substancje czynne, a to ma związek z czasem ich wchłaniania, czasem eliminacji z organizmu, czy też mechanizmem działania. Z tego względu też tabletki „dzień po” skutki uboczne mają różne, podobnie jak środki ostrożności, które należy zachować.

EllaOne może być lepsza, jeśli minęło więcej czasu od współżycia, jednak jest to opcja droższa niż Escapelle. W przypadku kobiet karmiących piersią lepszym rozwiązaniem może być Escapelle, która wymaga krótszego odstawienia dziecka od piersi. Zwrócić uwagę należy też na ewentualne uczulenia na składniki obu tabletek i pozostałe przeciwwskazania do ich stosowania, a także skutki uboczne obu rodzajów pigułek.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej