Od 1 czerwca 2024 roku rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy programu 800 plus, który potrwa do 31 maja 2025 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już rozpoczął wypłaty świadczeń. Ze względu na dni wolne od pracy, harmonogram przelewów został dostosowany.
Wypłaty 800 plus realizowane są w dziesięciu stałych terminach każdego miesiąca. Jeśli termin wypada w dzień wolny, środki są przesyłane wcześniej. W lipcu przelewy będą wykonane w następujące dni:
12 lipca 2024 roku ZUS zrealizuje dwie wypłaty 800 plus. Pierwsza grupa otrzyma przelew zgodnie z harmonogramem, a druga grupa, której termin przypada na 14 lipca, otrzyma pieniądze wcześniej, ponieważ 14 lipca to niedziela.
Wnioski o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy można było składać już od lutego 2024 roku. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca kwietnia, otrzymali przelew zgodnie z nowym okresem rozliczeniowym. Ci, którzy złożyli wniosek w czerwcu, otrzymają pieniądze do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca.
Rodzice, którzy złożą wniosek po 30 czerwca 2024 roku, nie otrzymają wyrównania za wcześniejsze miesiące. Świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci. Nowi rodzice mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie dokumentów, co gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.
Świeżo upieczeni rodzice powinni pamiętać, że mają trzy miesiące od narodzin dziecka na złożenie wniosku o świadczenie 800 plus. Złożenie formularza w tym terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
ZOBACZ TAKŻE: Dodatkowe pieniądze na dziecko! Co zrobić, aby otrzymać 1200 złotych zamiast 800 plus?
Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, przypomina: „Prawo do świadczenia przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzin dziecka”.
Nowy okres rozliczeniowy 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku. Harmonogram wypłat został dostosowany do dni wolnych od pracy, aby zapewnić terminowe przekazywanie środków. Rodzice powinni pamiętać o terminowym składaniu wniosków, aby uniknąć utraty wyrównania za wcześniejsze miesiące. Nowi rodzice mają trzy miesiące od narodzin dziecka na złożenie wniosku, co gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzenia.
Źródło: money.pl / Canva