Zmiany w 800 plus od 2025 roku! Kto nie otrzyma świadczenie?

Słowa kluczowe:
800 plusrodzinaukraina
25 kwietnia 2024
Przez: : M.S.

Od 2025 roku zasady przyznawania świadczenia 800 plus ulegną istotnym zmianom. Nowelizacja, która wprowadzi kryteria kwalifikacyjne dotyczące uczęszczania dzieci do placówek edukacyjnych, ma zdecydowanie zmienić dotychczasową formułę tego popularnego wsparcia finansowego dla rodziców w Polsce.

Zmiany w 800 plus od 2025 roku!

Program wsparcia finansowego 800 plus, który do tej pory przysługiwał wszystkim rodzicom na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochody, zostanie znacząco zmodyfikowany. Zmiany, które wejdą w życie od czerwca 2025 roku, wiążą wypłatę świadczenia z obowiązkiem szkolnym lub przedszkolnym. Tym samym rodzice dzieci, które nie uczęszczają do szkoły lub przedszkola z powodu zbyt młodego wieku lub odroczonego obowiązku nauki, nie będą już uprawnieni do otrzymania tych środków.

Rodzina
Świadczenie dla rodzin

Specustawa ukraińska a świadczenie 800 plus

Szczególną zmianę przewiduje nowelizacja tzw. specustawy ukraińskiej. Zgodnie z nowymi przepisami, obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, stracą prawo do świadczenia 800 plus, jeśli ich dzieci uczą się zdalnie w szkołach ukraińskich, nie uczestnicząc w polskim systemie edukacyjnym. Świadczenie to będzie przysługiwało jedynie tym rodzinom ukraińskim, których dzieci uczęszczają do polskich szkół lub przedszkoli, realizując tym samym polski obowiązek szkolny lub przedszkolny.

ZOBACZ TAKŻE: Dodatkowe pieniądze na dziecko

Wpływ na rodzin ukraińskich

Wprowadzone zmiany mogą mieć znaczny wpływ na sytuację wielu rodzin ukraińskich przebywających w Polsce. Dotychczas możliwość uczęszczania dzieci do szkół ukraińskich online była popularnym rozwiązaniem, które pozwalało na zachowanie ciągłości edukacji w ojczystym języku. Zmiana przepisów może zmusić rodziców do reorganizacji planów edukacyjnych dla swoich dzieci, aby nie stracić wsparcia finansowego.

Kontrole i weryfikacja uczęszczania do szkół

Zakłada się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie odpowiedzialny za weryfikację, czy dzieci faktycznie uczęszczają do polskich placówek oświatowych. System informacji oświatowej pozwoli na automatyczne sprawdzanie, czy dziecko jest zarejestrowane w polskiej szkole lub przedszkolu. Jeśli informacja ta nie znajdzie potwierdzenia w systemie, wypłata świadczenia 800 plus zostanie automatycznie wstrzymana.

Dalsze procedury

Nowelizacja, która wprowadza te zmiany, zostanie rozpatrzona na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Do czasu wprowadzenia nowych zasad, obowiązujące przepisy będą stosowane do końca okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2024 roku.

Te nowe regulacje, wprowadzające większą kontrolę nad wypłatami świadczeń, mają na celu lepsze dostosowanie programu wsparcia do aktualnych potrzeb i możliwości budżetowych państwa, jak również zapewnienie, że pomoc trafia do tych, którzy rzeczywiście spełniają ustanowione kryteria.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej