Witamina D- dlaczego warto ją suplementować zimą?

Słowa kluczowe:
suplementacjawitamina d
14 marca 2023
Przez: : M.S.

Witamina D jest bardzo potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Niestety nie przez cały rok mamy tak duży dostęp do niej jak tego potrzebujemy, a niedobór witaminy D odbija się na naszym zdrowiu. Czy więc powinniśmy ją suplementować?

Na co wpływa witamina D3?

Witaminy oraz mikroelementy są bardzo ważne w naszym organizmie. One sprawiają, że ciało oraz układy w nim mają siłę funkcjonować, są bardziej wydajne oraz potrafią przetrwać ekstremalne sytuacje, w których ich praca działa na podkręconych obrotach. Na każdym etapie naszego życia są niezwykle ważnym wsparciem: w dzieciństwie pozwalają nam się odpowiednio rozwijać, w życiu dorosłym utrzymują nasze ciało w dobrej kondycji, w późniejszych latach dostarczają nam coraz bardziej potrzebnej witalnej energii.

Witaminą D i jej wpływem na zdrowie człowieka zajmują się lekarze nie od dziś, a badania jednoznacznie utrzymują opinię, że jest ona bardzo ważna dla naszego właściwego funkcjonowania zarówno jeżeli chodzi o ciało jak i umysł. 

Witamina D polepsza wchłanianie wapnia oraz fosforu, dzięki czemu dba o nasz układ kostny zwiększając jego gęstość. Wspiera pracę mięśni i zapobiega ich kontuzjom. Jej bardzo ważna rola to wzmacnianie organizmu człowieka oraz jego układu immunologiczne, pozwala nie tylko ustrzec się przed wieloma infekcjami oraz wirusami, ale także zwalcza choroby i pozwala szybciej wracać do zdrowia. Chroni serce i zmniejsza ryzyko rozwijania się komórek nowotworowych.

Ma też duże oddziaływanie na nasze funkcje umysłowe, koncentrację oraz system nerwowy.

Gdzie możemy spotkać witaminę D w naturze?

Ludzki organizm wytwarza witaminę D w momencie, kiedy promeniowanie UVB dotyka bezpośrednio skóry. Codzienne oddawanie się temu kontaktowi jest w stanie nam zapewnić większość zapotrzebowania witaminy D. Ważne jest jednak by nasza skóra wówczas nie była pokryta kremem z filtrem. Drogocenne promieniowanie odbierzemy jedynie kiedy słońce nie będzie niczym zasłonięte i bezpośrednio na nas świeci.

Słoneczną witaminę D najlepiej pochłaniamy przez przedramiona, podudzia oraz kolna i nadgarstki. Pomiędzy godziną dziesiątą, a piętnastą moc słońca jest na tyle duża, że dla zapewnienia sobie dziennego zapotrzebowania wystarczy nam jedynie 15 minut kąpieli słonecznej. Niestety z wiekiem spada jej przyswajalność i wówczas będziemy potrzebować dłuższej ekspozycji.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duży okres wystawienia na intensywne światło jest również niebezpieczny dla naszego zdrowia, m.in. przez zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.

Jakie są jeszcze inne źródła witaminy D? W pożywieniu możemy ją spotkać przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej znajdziemy jej w tłuszczach z ryb. Zawierają ją jajka oraz produkty mleczne, np. ser żółty. W mniejszym natężeniu spotkamy ją również w grzybach, szczególnie takich jak shitake lub smardze.

Objawy niedoboru witaminy D

W Polsce nie mamy takiego dostępu do słońca jakiegopotrzebujemy. Szczególnie ograniczony jest on zimą i w okresach przejściowych. Osoby, które wykonują pracę wewnątrz budynków niekiedy cały rok mają zaniżony poziom witaminy D. Przebywanie na słońcu jedynie w czasie weekendu to za mało, a część z nas nawet takiej okazji może nie mieć.

Długotrwałe niedobory witaminy D wpływają negatywne na cały organizm. Pojawiają się bóle mięśniowe, nasza skóra traci zdrowy kolory oraz jest bardziej narażona na występowanie trądziku oraz podrażnień, a zęby dotyka próchnica i problemy z dziąsłami. Ponadto mogą zacząć wypadać włosy, a nasz wzrok się pogarsza. Spada znacznie odporność.

Osoby z niedoborem witaminy D odczuwają jej brak również psychicznie. Człowiek zaczyna czuć się apatycznie, a nocą nie może zasnąć. Wzrasta poczucie braku siły oraz chęci.

Szczególnie ważne jest suplementowanie witaminy w zimowych okresach, kiedy mamy mały dostęp do słońca, a poziom witaminy D w naszym organizmie gwałtownie spada. Jej poziom, bez względu na wiek osoby, powinien być kontrolowany i w razie potrzeby uzupelniany.

Suplementacja

Suplementy witaminy D3 występują w zazwyczaj w trzech formach: jako tabletki, kapsułki oraz krople lub postać płynna. Każda forma jest dobra i należy ją dobierać do osobistych preferencji. W przypadku dzieci najlepiej będą sprawdzać się produkty w sprayu lub kroplach, które łatwiej zaaplikujemy.

Przy temacie suplementacji powinno się zaznaczyć, że mogą występować również objawy nadmiaru witaminy D, które są równie groźne, ponieważ mogą być sygnałem ostrzegającym przed ryzykiem zwapnienia żył. Należy zawsze pamiętać, że suplementy diety trzeba stosować wedle zaleceń. Określone przez producenta dawkowanie jest bezpieczną normą. Dzienna dawka witaminy D nie powinna być przekraczana.

Suplementy z witaminą D są dostępne całkowicie bez recepty. Niekiedy jednak może się okazać, że w najbliższa apteka nie posiada konkretnego typu leku, który potrzebujemy. Wówczas warto skorzystać z serwisu rezerwacyjnego, za pośrednictwem, którego zamówimy ją do najbliższej dla nas placówki.

Wejdź na stronę https://apteline.pl/witaminy-i-mineraly/witamina-d3 i zarezerwuj w swojej aptece potrzebny produkt. Szybka realizacja zamówienia pozwoli Ci na utrzymanie zdrowej rutyny w suplementacji.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej