Połącz się z nami

Wróżby andrzejkowe [ co przygotować, rodzaje, porady]

Wiadomości

Wróżby andrzejkowe [ co przygotować, rodzaje, porady]

Andrzejki to wieczór, na który w dzieciństwie czekało się z niecierpliwością. Dorośli również obchodzą ten dzień, spędzając go ze znajomymi czy rodziną. Jest to ostatni czas na zabawę przed rozpoczynającym się adwentem. Dlatego organizowane są wtedy wróżby andrzejkowe. Sprawdźcie różne rodzaje oraz te najczęściej praktykowane.

Andrzejki co to za święto?

Andrzejki odbywają się w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Jest to ostatni czas na zorganizowania zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji natomiast jest to święto narodowe. Początkowo, wróżby andrzejkowe praktykowane były indywidualnie, w późniejszym czasie przybrały charakter zbiorowy. Co ciekawe, pochodzenie wróżb nie jest do końca znane.

Andrzejki – rodzaje wróżb, porady

Zapewne wielu z was obchodziło ten dzień wspólnie ze znajomymi, przygotowując wróżby, dobre jedzenie łącząc to z różnymi opowieściami. Najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku, czyli wlewanie go do zimnej wody przez dziurkę od klucza i wróżenie z powstałych form. Jednak warto poznać też inne wróżby, chociażby tak zwane kubeczki. Wystarczy przygotować kilka, włożyć pod nie wybrane przedmioty, na przykład: monetę, listek, obrączkę. Poszczególne rzeczy coś znaczą, dlatego to, co się wylosuje, ma się spełnić w przyszłości.

Wróżby andrzejkowe – ciasteczka z wróżbą

Ta forma zabawy sprawia chyba największą frajdę. Wystarczy wydrukować wróżby na karteczkach, wyciąć paski i włożyć w środek ciastka. Później wybieramy jedno lub kilka i czytamy co jest na nich napisane. Może to dotyczyć pracy, życia miłosnego czy przyszłych podróży.

Wróżyć można też ze skórki jabłka. Na czym to dokładnie polega? Należy obrać jabłko tak, aby skórka była jak najdłuższa. Wtedy rzucamy ją przez lewe ramię i litera, w którą się ułoży będzie pierwszą literą imienia przyszłego partnera.

Dodatkowo, można jeszcze przygotować zabawę z butami. Zbiera się obuwie wszystkich zgromadzonych dziewczyn i układa jeden za drugim w kierunku drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza wyjdzie za mąż.

Popularne jest również przekłuwanie kartek z imionami. Na jednej przygotujcie imiona chłopców, natomiast na drugiej dziewcząt. Składa się je tak, aby nie było ich widać i imię, które przekłuje się igłą będzie imieniem przyszłego wybranka.

Istnieje wiele wróżb andrzejkowych, dlatego z pewnością wybierze się coś na ten wieczór i nie będziecie się nudzić!

Kliknij, aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Wiadomości

Do góry