Wyjazd na wczasy. E-konsultacja i recepta online — w czym pomoże?

20 stycznia 2023
Przez: : M.S.

Większość z nas nie ma wiele czasu na podróże. Żyjemy w zabieganym świecie i codziennie musimy sprostać wielu sprawom i obowiązkom. Dlatego też te zarezerwowane kilka dni czy tygodni jest dla nas tak ważne i potrzebne. Chcemy w pełni wykorzystać ten czas i, nawet jeśli pojawią się dolegliwości, unikamy wizyty u lekarza. Jest to duży błąd, niewielkie problemy zdrowotne mogą przerodzić się w coś poważniejszego, a przecież możemy skorzystać z e-konsultacji medycznej bez wizyty w gabinecie lekarskim. Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślał, że e-konsultacja lekarska, a także wystawienie e-recepty online, bez wizyty w przychodni stanie się czymś powszechnym. Cyfryzacja usług medycznych sprawiła, że mamy coraz łatwiejszy dostęp do pomocy lekarskiej, możemy otrzymać e-zwolnienie, e-skierowanie czy e-receptę – wszystko to za pośrednictwem jednego systemu. Dodatkowo do wielu danych wcześniej trudno dostępnych mamy dostęp za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji w telefonie.

Internetowe Konto Pacjenta

Do skorzystania z e-konsultacji medycznej czy recepty online nie potrzebujemy Internetowego Konta Pacjenta, wszystko odbywa się a pomocą strony internetowej. IKP jest to serwis, który pozwala na podgląd zebranych danych medycznych na nasz temat, dotyczących między innymi:

  • e-recept wystawionych, zrealizowanych, a także tych, które zostały zrealizowane częściowo
  • dawkowania leków, które zostały przepisane przez lekarza
  • historii wizyt lekarskich
  • kosztów świadczeń udzielonych przez NFZ
  • szczepień
  • e-zwolnień i e-skierowań.

Dodatkowo konto to pozwala na załatwienie części spraw związanych z pacjentem, w tym; zmianą lekarza, pielęgniarki lub położnej, złożeniem wniosku o wydanie EKUZ czy pobranie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC).

E-konsultacja medyczna — jak działa?

E-konsultacja medyczna zdecydowanie różni się od standardowej wizyty w gabinecie lekarskim. W pierwszej kolejności pacjent musi wypełnić formularz. W nim musi uzupełnić dane, wskazać dolegliwości, a także może zamieścić wyniki badań. Ważne jest, by jak najdokładniej opisać problemy, które są przyczyną skorzystania z e-konsultacji. To na ich podstawie i historii lekarskiej pacjenta lekarz będzie dociekał przyczyn dolegliwości.

Po wysłaniu i opłaceniu usługi z pacjentem telefonicznie skontaktuje się lekarz i przeprowadzi konsultację. W jej trakcie oceni stan zdrowia pacjenta, a także zarekomenduje leczenie i w razie potrzeby wystawi e-receptę.

E-konsultacja w trakcie wyjazdu

Urlop to czas, który chcemy wykorzystać jak najlepiej, odpocząć i nabrać energii. Niestety i podczas wczasów zdarzają się sytuacje, które wymagają kontaktu z lekarzem i w takich sytuacja szczególnie może pomóc nam konsultacja lekarska. Jednocześnie pamiętajmy, że to każdy samodzielnie musi zdecydować, jaka forma pomocy lekarskiej będzie najlepsza. Czasem wystarczy kontakt z lekarzem, niekiedy wizyta stacjonarna np. w celu usztywnienia złamania, a w wyjątkowych sytuacjach konieczne będzie wezwanie ambulansu.

Wyjazd z dala od cywilizacji

Wiele osób, by odpocząć od codziennego zgiełku, wybiera miejsca na urlop, które pozwalają się wyciszyć. Często znajdują się one w pewnej odległości od miast i miasteczek i może to sprawić, że wizyta u lekarza będzie utrudniona. W takich przypadkach łatwym i wygodnym sposobem na pomoc lekarską może okazać się e-konsultacja medyczna. Za jej pomocą pacjent dowie się jakie kroki powinien wykonać w celu np. złagodzenia objawów, czy też otrzyma rekomendację lekarską. Wszystko to bez poświęcania czasu na dojazd do przychodni lekarskich.

Podróż za granicę

Podróż za granicę dla wielu osób jest szczególnie atrakcyjna ze względu na możliwość poznania nowych miejsc i kultur. Z innej jednak strony w przypadku wystąpienia dolegliwości zdrowotnych, pomoc medyczna może być utrudniona. Za granicą często opieka zdrowotna funkcjonuje w inny sposób niż u nas, może być dodatkowo płatna, a także w wielu krajach jest na niskim poziomie. Jednocześnie największym problemem, który może nastąpić w trakcie kontaktu z zagranicznym lekarzem, jest brak znajomości lokalnego języka. Nawet najlepszy lekarz wiele nam nie pomoże, jeśli nie będziemy w stanie się z nim porozumieć. Dlatego w takich sytuacjach szczególnie przydatny może być dostęp do polskiego lekarza, który wytłumaczy dolegliwości, zarekomenduje leczenie, a nawet w razie potrzeby wyjaśni diagnozę zagranicznego lekarza.

Recepta online — jak działa?

Recepta online służy do zdalnego wystawiania e-recept, które w 2020 roku całkowicie zastąpiły tradycyjne recepty papierowe. Dzięki tej zmianie nie ma dużego znaczenia, gdzie znajduje się lekarz, a gdzie pacjent. Wystawienie e-recepty bez przeszkód może odbywać się zdalnie za pomocą Internetu.

Recepta online — jak wygląda wystawienie e-recepty?

W celu otrzymania recepty pacjent wypełnia formularz, który uzupełnia danymi, wpisuje dolegliwości, a także potrzebne leki. Po opłaceniu usługi lekarz weryfikuje stan zdrowia pacjenta historię leczenia, a także podejmuje decyzję co do zasadności wystawienia e-recepty. Czasem w trosce o pacjenta może zadecydować o zmianie leków, na takie, które będą bardziej dopasowane lub będą mniej obciążać organizm pacjenta. Jeśli zostanie wystawiona e-recepta, będzie można ją zrealizować w dowolnej aptece. Pacjent otrzyma wiadomość SMS lub e-mail z kodem QR i kodem recepty, dodatkowo pojawi się ona w Internetowym Koncie Pacjenta, w zakładce „niezrealizowane recepty”.

E-konsultacja medyczna i recepta online często pozwalają na uzyskanie łatwiejszego, bardziej komfortowego i szybszego dostępu do lekarza co jest przydatne w wielu sytuacjach. Jest to jedna z form pomocy lekarskiej, która szczególnie może stać się przydatna podczas wyjazdów po Polsce i krajach zagranicznych. Jednocześnie warto pamiętać, że pomoc lekarska zawsze powinna być dostosowana do sytuacji i konieczne jest przemyślenie, która z dostępnych form pomocy lekarskiej jest najlepsza i pozwoli zabezpieczyć nasze zdrowie lub zdrowie naszych bliskich.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej