Zapadał decyzja ws. niedziel handlowych w grudniu!

29 listopada 2023
Przez: : M.J

W grudniu 2023 roku Polacy będą mieli okazję skorzystać z dwóch niedziel handlowych, lecz z pewnymi zmianami w porównaniu do dotychczasowych ustaleń. Decyzja ta wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy dotyczącej handlu w niedzielę, szczególnie w kontekście przypadającej na 24 grudnia Wigilii.

Głosowanie ws. niedziel handlowych

Projekt ustawy został złożony przez Polskę 2050. Decyzja w sprawie jego przyjęcia zapadła podczas głosowania w Sejmie. Z ogólnej liczby 441 posłów, aż 429 poparło zmianę ustawy, nikt nie był przeciwny, natomiast 12 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do Senatu.

Zmiany w kalendarzu niedziel handlowych na grudzień 2023 roku są następujące. Zgodnie z nowelizacją, dwie niedziele handlowe przypadną na 10 i 17 grudnia, dając konsumentom dodatkowy czas na przygotowania do świąt. Natomiast w Wigilię, czyli 24 grudnia, wprowadzono zakaz handlu, z pewnymi wyjątkami.

Warto zaznaczyć, że poprawkę do projektu ustawy oddano we wtorek podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dotyczyła ona wyłączenia 32 rodzajów sklepów lub punktów usługowych spod zakazu handlu w Wigilię. Wśród nich znajdują się stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne, placówki świadczące usługi pocztowe i wiele innych.

Sklepy zamknięte w Wigilię

Ustawa, którą Sejm przegłosował, uwzględnia sytuację, gdy niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie przypada na 24 grudnia. Wówczas sklepy będą mogły handlować w dwie niedziele poprzedzające święta. Przypomnijmy, że ogólny zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w Polsce 1 marca 2018 roku, a od 2020 roku obowiązuje on w siedem niedziel w roku.

Nowelizacja ustawy przewiduje szereg wyłączeń, gdzie zakaz handlu nie obowiązuje. Wśród nich znajdują się m.in. stacje paliw, apteki, placówki handlujące kwiatami, punkty świadczące usługi pocztowe, czy też sklepy internetowe.

Zaplanowane zmiany w niedzielach handlowych na grudzień 2023 roku wprowadzają dodatkową elastyczność, jednocześnie respektując zakaz handlu w Wigilię, co ma wpływ na organizację czasu przedświątecznych zakupów dla wszystkich zainteresowanych. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zostanie poddana kolejnym rozważaniom i ewentualnym modyfikacjom.

Źródło: rmf.fm.pl / Canva

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej