Połącz się z nami

Zmarł Krzysztof Penderecki wybitny kompozytor!

News

Zmarł Krzysztof Penderecki wybitny kompozytor!

W niedzielę nad ranem odszedł wybitny kompozytor. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki. Smutną wiadomość przekazała rodzina muzyka.

Kim był Krzysztof Penderecki?

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy., Swoją przygodę z muzyką zaczął bardzo wcześnie. Jego pierwsze kompozycje powstały jak miał zaledwie 8 lat. Grał na fortepianie i skrzypcach. Ukończył studia kompozytorskie na obecnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Już w wieku 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. Na Festiwalu Warszawska Jesień po raz pierwszy pokazał się publicznie, gdzie zaprezentował „Strofy”, za który otrzymał nagrody za II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP.

Jego międzynarodowa kariera szybko się rozwinęła. Penderecki ceniony był na całym świecie jako muzyk awangardowy. W swojej twórczości wykorzystywał sonoryzm, czyli niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięków z tradycyjnych instrumentów. Zjawisko to można usłyszeć m.in w „Trenie- ofiarom Hiroszimy”.

Oprócz twórczości, zajął się również nauczaniem. W 1972 roku został rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Rozpoczął także profesurę na Yale University Scholl of Music. Od tego czasu zajął się dyrygenturą i prowadził największe orkiestry świata.

Do jego twórczosci można zaliczyć cztery opery, osiem symfonii. Oprócz tego skomponował koncertry instrumentalne, oprawy chóralne oraz utwory kameralne. Wśród jego dzieł można znaleźć min wspomniany „Tren – ofiarom Hiroszimy”, „III Symfonię”, „Polskie Requiem”, symfonię „Siedem bram Jerozolimy”, „Pasję według św. Łukasza”.

Krzysztof Penderecki zdobył również kilka nagród Grammy miedzy innym za „Najlepszą współczesną kompozycję poważną”.

Zmarł Krzysztof Penderecki

29 marca, w niedzielny poranek, rodzina kompozytora poinformowała o jego śmierci. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki.

„W niedzielę nad ranem zmarł wybitny kompozytor”  – napisano komunikat.

Rodzinie Krzysztofa składamy wyrazy współczucia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Może Ci się spodobać...
Kliknij, aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w News

Do góry