Aż 8 tys. trafi do małżeństw? Nowy projekt zastąpi 500 plus dla małżeństw?

7 czerwca 2023
Przez: : W.M.

Nowa propozycja świadczenia dla par małżeńskich z długim stażem trafiła do Senatu. Chociaż w pierwszej kolejności mówiono o 500 zł wypłacanych co miesiąc dla małżeństw z co najmniej 50-letnim stażem, teraz do senatu trafiła propozycja, że pary mogą jednorazowo dostać nawet po kilka tysięcy złotych.

Od pewnego czasu mówi się o wsparciu finansowym małżeństwem z długim stażem. Jakiś czas temu do sejmu trafiła petycja obywatelska 500 plus dla małżeństw. Autorzy petycji proponowali, aby świadczenie trafiło do małżonków, którzy mają za sobą co najmniej 50 lat pożycia małżeńskiego. Pary takie dostawałyby świadczenie w kwocie 500 zł wypłacane miesiąc. Ostatecznie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na przyznanie świadczenia.

8 tys. złotych zamiast 500 zł dla małżeństw?

Po tym jak projekt 500 plus dla małżeństwz ostał odrzucony, pojawiła się kolejna propozycja. Tym razem mowa nawet o kilku tysiącach złotych, wypłacanych dla małżeństw z długim stażem, począwszy od 50 lat przebytych wspólnie.

“Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat” – cytuje autora pomysłu Fakt

Aby otrzymać pieniądze małżonkowie przedstawić musieliby odpowiedni dokument, z którego wynikałoby, ile lat są po ślubie i w tym wypadku wystarczyć miałoby zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzające małżeński staż.

Nie da się ukryć, że nowa inicjatywa budzi zainteresowanie. W najbliższym czasie senatorowie zajmą się propozycją nowego świadczenia dla małżeństw i być może już niedługo Senat przygotuje projekt ustawy, który trafi do sejmu.

Jakie kwoty przewidywane są dla małżeństw z długim stażem?

Projekt przewiduje, że małżeństwa z nawet 80-letnim stażem wypłacone miałyby jednorazowo 8 tys. złotych.

Poniżej proponowane świadczenia w zależności od staży małżeństwa:

• Po 50 latach małżeństwa – 5 tys. złotych

• Po 55 latach małżeństwa – 5,5 tys. złotych.

• Po 60 latach małżeństwa – 6 tys. złotych.

• Po 65 latach małżeństwa – 6,5 tys. złotych

• Po 70 latach małżeństwa – 7 tys. złotych

• Po 75 latach małżeństwa – 7,5 tys. złotych

• Po 80 latach małżeństwa – 8 tys. złotych

Te kwoty stanowią propozycję wsparcia finansowego dla małżeństw o długim stażu i mają na celu uhonorowanie ich długotrwałej wspólnej drogi. Jest to inicjatywa, która ma na celu docenić małżonków, którzy przez wiele lat budowali swoje małżeństwo i pokonywali życiowe wyzwania razem.

Zobacz także: Kobieta spędziła 20 lat w więzieniu za zamordowanie czwórki niemowląt! Była niewinna…

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej