Jak dbać o siebie na co dzień? Poznaj kilka sposobów

Słowa kluczowe:
wyglądzadbaniezdrowie
17 kwietnia 2024
Przez: : M.S.

W natłoku codziennych spraw i długiej liście rzeczy do zrobienia bardzo łatwo zapomnieć o sobie. W końcu jeśli nasze siły fizyczne i psychiczne zostaną nadwyrężone, trudno będzie wciąż tak dobrze wywiązywać się ze wszystkich obowiązków. Co możemy zrobić, by jeszcze lepiej zadbać o siebie?

Regularne przerwy od technologii 

Warto przeprowadzić eksperyment i sprawdzić, ile czasu dziennie korzystamy ze smartfona. W tym celu możemy zainstalować bezpłatną aplikację, która przedstawi nam bardzo dokładne dane na ten temat. Już kilka dni wystarczy, by dowiedzieć się, ile średnio czasu spędzamy w sieci. 

Choć świat technologii nie przestanie nam towarzyszyć, w rytmie dnia warto wyznaczyć czas, kiedy nie będziemy sięgać po telefon czy korzystać z internetu, by wspierać swój odpoczynek i ograniczyć liczbę bodźców. 

Dobrym pomysłem może być zasada niekorzystania z telefonu godzinę po przebudzeniu i godzinę przed pójściem spać. 

Troska o własne ciało

Dbanie o własne zdrowie i ciało to kwestia niezwykle indywidualna. Coś, co jednemu będzie służyło, drugiej osobie może zaszkodzić. “Zawsze warto reagować na sygnały wysyłane przez nasze ciało. Niebagatelne objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiają się nagłe zmiany, powinny być traktowane poważnie. Wcześniejsza interwencja może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia, a decyzja dotycząca zabiegów powinna być zawsze poprzedzona wywiadem ze specjalistą” mówi dr Michał z kliniki DrSzczyt: https://www.drszczyt.pl

Ponadto, regularna aktywność fizyczna, zdrowy sen i dieta stanowią podstawę do tego, by jak najlepiej funkcjonować na co dzień. Jeśli dotychczas nie dbaliśmy wystarczająco o te dziedziny, sprawdzi się metoda małych kroków. Możemy skupić się na wypracowaniu jednego nawyku i stopniowo wprowadzać kolejne, np. zacząć kłaść się spać 30 minut wcześniej lub wprowadzić do jadłospisu zdrową przekąskę. Małe zmiany naprawdę mają znaczenie! 

Rutyna, która służy

Nasz organizm funkcjonuje w rytmie dobowym, warto więc wprowadzić rutynę, która pozwoli na zachowanie równowagi. W tym celu możemy zastanowić się, w jakich porach dniach czujemy największą motywację do pracy, kiedy potrzebujemy odpoczynku i w którym momencie nasza koncentracja jest na najwyższym poziomie. 

Zaplanowanie pod tym kątem swojego dnia (jeśli tylko mamy taką możliwość), może pozwolić na obniżenie poziomu stresu i poprawę ogólnego samopoczucia. 

Możemy również wprowadzić codzienne nawyki, które nie zajmą dużo czasu, a pozwolą na osiągnięcie zamierzonych przez nas celów. W tym celu możemy np. każdej nocy przed snem przeczytać 10 stron książki, zaraz po obudzeniu zapisać kilka zdań w dzienniku dla oczyszczenia myśli, czy poćwiczyć przez kilka minut. Wprowadzenie tych niewielkich nawyków da nam poczucie sprawczości, co może pozytywnie wpłynąć na pozostałą część dnia. 

Czas z bliskimi 

Regularne kontakty z rodziną i przyjaciółmi pozwolą nie tylko na pogłębienie łączących nas relacji, ale również budowanie pewności siebie, umiejętności współpracy i wyrażania własnych emocji. 

W zależności od tego, czego najbardziej potrzebujemy w danej chwili, możemy wybrać się na wspólny spacer, obiad czy razem popracować w ogrodzie lub wsiąść na rowery. Oderwanie się od codziennych obowiązków i spędzanie czasu z ludźmi, którym na nas zależy, pozwoli na wspieranie zdrowia psychicznego. 

Czas tylko dla siebie

Warto zaplanować go w kalendarzu i potraktować na równi z innymi ważnymi spotkaniami. Czas tylko dla nas to doskonały moment na realizowanie hobby, odpoczynek w domowym zaciszu, czy wymarzony wyjazd na weekend. 

Pozwoli to nie tylko na oderwanie się od codziennych obowiązków, ale również regenerację sił fizycznych i psychicznych, co zapobiega wypaleniu się i uczuciu przytłoczenia codziennością. 

Zasada złotego środka

Poświęcanie czasu na realizowanie własnych potrzeb nie jest egoizmem, a odpowiedzialną postawą. Jest wiele sposobów na to, by zadbać o siebie. Warto wybrać te, których najbardziej potrzebujemy. Być może dbamy już o zdrowy sen czy zróżnicowaną dietę, ale w naszej rutynie brakuje regularnej aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – trenujemy zbyt dużo i przyda się odrobina odpoczynku i nicnierobienia. 

W kwestii dbania o siebie i prowadzanie zrównoważonego trybu życia sprawdzi się zasada złotego środka – wybór przesadnego i zbyt skoncentrowanego na osiągnięciu celu podejścia z reguły nie będzie nam służyć. 

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej