Jakie ampułki i suplementy zastosować na wypadające włosy?

Słowa kluczowe:
ampułkitrychologwłosy
25 kwietnia 2023
Przez: : M.S.

Co zastosować na wypadające włosy, żeby szybko zapobiec ich nadprogramowemu traceniu? Zacznij o wzbogacenia diety w składniki mineralne i witaminy. Jeśli nie możesz z różnych względów rozszerzyć jadłospisu, możesz posilić się suplementami z biotyną, siarką, cynkiem, selenem i innymi składnikami omówionymi w artykule. Działanie powinno być dwutorowe – sięgnij również po dermatologiczne kuracje do włosów. Które składniki ampułek i wcierek są uznawane za najlepsze na powstrzymanie łysienia?

Składniki diety i suplementów na wypadanie włosów – lista

Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Od hormonalnych problemów, przez niewłaściwą pielęgnację, po niedobór najważniejszych składników diety. Na przykład w wyniku radykalnej diety lub po ciąży może zacząć brakować w organizmie podstawowych witamin i mikroelementów. Jakich witamin szukać w suplementach na wypadanie włosów?

  • Witaminy z grupy B, zwłaszcza B7, czyli biotyna – jest niezbędna do wytwarzania się keratyny. Hamuje nadmierne wydzielanie łoju, które może być współprzyczyną nasilonej utraty włosów. Biotyna wzmacnia strukturę pasm i wpływa na działanie gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów, a tym samym na gęstość włosów. Jej źródłem w pożywieniu są m.in. żółtka jaj, mleko, kalafiory, rodzynki, marchew, groch czy ryż.
  • Witamina B3, czyli niacynamid – poprawia transport tlenu do cebulek włosów. Znajdziesz ją w mięsie drobiowym, mleku, serach i rybach.
  • Witamina D3, która stymuluje mieszki włosowe do wzrostu – lekarze rekomendują codzienne suplementowanie witaminy D w okresie zimowym każdemu na naszych szerokościach geograficznych. Najlepszym źródłem tej witaminy są tłuste ryby, niestety w większości polskich domów spożywa się jej za mało.
  • Witamina A, C i E – są w owocach, warzywach, oliwie z oliwek.

Pierwiastki na wypadanie włosów

Oprócz witamin, również pierwiastki odgrywają ważną rolę w zapobieganiu łysienia. Biorą udział w powstawaniu białek budulcowych włosów, wpływają na gospodarkę hormonalną i na ogólne funkcjonowanie organizmu – bujna fryzura to tylko wskaźnik ich właściwego poziomu w organizmu. Są to:

  • siarka pod postacią keratyny, a właściwie cysteiny, cystyny lub metioniny – jest składnikiem łodygi i osłonki, wzmacnia wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie. W diecie znajduje się na przykład w jajach i rybach;
  • cynk i krzem – również wpływają na tworzenie się keratyny. Cynk jest składnikiem na przykład wątróbki wołowej, cebuli, ciecierzycy i zielonego groszku. Najwięcej krzemu na skrzyp polny, częsty składnik suplementów;
  • magnez – istnieje korelacja między łysieniem a niedoborem magnezu w organizmie. Suplementowanie tego składnika może pomagać również ze względu na fakt, że magnez łagodzi skutki stresu. Dostarczysz go do organizmu wraz z ciemnym pieczywem, orzechami włoski, natką pietruszki i czekoladą.

Ampułki na łysienie włosów

Oprócz wzbogacenia diety w niezbędne włosom składniki, warto też sięgnąć po dermatologiczne kuracje na skórę głowy. Na przykład ampułki z minoksydylem lub amineksilem mają potwierdzone badaniami działanie zmniejszające wypadanie włosów – więcej na ich temat dowiesz się z artykułu Co na wypadające włosy.

Oczywiście przed sięgnięciem po suplementy i domowe kuracje przeciw łysieniu, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który zleci pakiet badań skóry głowy, włosów i ewentualnie zleci morfologię. Ampułki i suplementy mogą być świetnym dopełnieniem kuracji trychologicznych, ale zawsze zaleca się aplikować i przyjmować je pod okiem fachowców – lekarzy bądź kosmetologów.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej