Połącz się z nami

Jest oświadczenie MSiT w sprawie Joanny Mazur! Partner biegowy paraolimpijki komentuje!

News

Jest oświadczenie MSiT w sprawie Joanny Mazur! Partner biegowy paraolimpijki komentuje!

Joanna Mazur, mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów w ostatnim odcinku „Tańca z Gwiazdami” poruszyła wszystkich swoją historią. Niewidoma biegaczka pokazała, jak skromnie mieszka i z jakimi problemami zmaga się na co dzień. Po tak wielkim poruszeniu swoje oświadczenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zobaczcie, co napisali!

Jak już wcześniej pisaliśmy, widzowie programu byli zszokowani warunkami, w jakich mieszka niewidoma mistrzyni świata. Krótki filmik, który jest wyświetlany przed występem każdej z par, jak widzimy, wzburzył nie tylko jurorów. W sieci pojawiło się całe mnóstwo negatywnych komentarzy na temat wsparcia, jakie powinna dostać Joanna. Przyczyniło się to do krytyki wobec Ministerstwa Sportu i Turystyki, które po tak ogromnym rozgłosie, postanowiło wydać oświadczenie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jak to tego wszystkiego odniosło się Ministerstwo Sportu i Turystyki? Wydali oni oświadczenie, w którym podsumowali ile pieniędzy rocznie otrzymuje od nich biegaczka. Jak możemy przeczytać:

Uprzejmie informuję, że p. Joanna Mazur otrzymuje wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w postaci ok. 40 000 złotych rocznie z programu Team 100 – katalog kosztów, które może pokryć, jest szeroki – obejmuje także wynajem mieszkania (podobne wsparcie otrzymuje także przewodnik p. Joanny Michał Stawicki), ok. 24 000 rocznie stypendium sportowego przyznanego przez ministra Witolda Bańkę mimo niespełnienia przez p. Joannę Mazur kryterium ustawowych (podobne wsparcie otrzymuje Michał Stawicki), p. Joanna otrzymała także 10 000 nagrody specjalnej. Niezależnie od tego p. Joanna wraz z przewodnikiem mają zapewnione szkolenia związkowe od Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych “START” finansowane ze środków MSiT, p. Joanna otrzymuje również środki na szkolenie z klubu START Tarnów Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych na poziomie około 30 000 zł rocznie” – napisano w oświadczeniu

Tutaj możecie zobaczyć oświadczenie, które wydało MSiT – link

W jednym z wywiadów, który Mazur udzieliła po ostatnim odcinku programu powiedziała:

Do tej pory wszystko, co miałam możliwość zarobić, przeznaczałam na rozwój sportowy. Mieliśmy trudną sytuację finansową. Dużą część zgrupowań finansowaliśmy z własnych środków, kosztowało nas to mnóstwo poświęceń, ale wróciliśmy z mistrzostw świata z trzema medalami”.

Internauci nadal stoją za paraolimpijką murem i od razu skomentowali oświadczenie MSiT. Zwrócili uwagę na zwrot kosztów za szkolenie czy finansowanie dojazdu na zgrupowanie i to nie jest dochód, a Mazur dostała na życie, jak wynika z rozpiski, tylko 10 tysięcy złotych.

„Stypendium sportowe przyznane w uznaniu za osiągnięte wyniki sportowe zostało wrzucone do jednego worka z innymi funduszami. Czy dochodem p. Joanny są środki przeznaczane na działalność sportową? Czy zapewnienie p. Joannie szkolenia związkowego (zgrupowania krajowe i zagraniczne, transport, udział w zawodach, sprzęt sportowy, odżywki itd.) jest dochodem? Oczywiście, że nie! Środki te nie podwyższają poziomu życia p. Joanny” – czytamy w komentarzach pod oświadczeniem.

Sama zainteresowana oznajmiła, że również odniesie się do tego oświadczenia, jednak chce to zrobić w czytelny i przejrzysty sposób, dlatego musimy chwilę poczekać. Jak również sama powiedziała, nie do końca wszystko jest w tym oświadczeniu czytelne. Jej przewodnik biegowy Michał Stawicki, również odniósł się do oświadczenia.

„Cieszymy się z dyskusji, jaka w ostatnich dniach przybrała na sile, dotyczącej równego traktowania sportowców pełno- i niepełnosprawnych w naszym kraju. Jesteśmy wdzięczni Ministerstwu Sportu za wsparcie jakiego nam udziela, choć to bardzo długa i kręta droga do przebycia dla sportowca. Dużo dobrego już zostało zrobione, jednak do zrobienia jest jeszcze więcej w obszarze profesjonalnego sportu osób niepełnosprawnych. Dziękujemy Ministerstwu za odpowiedź na głos społeczeństwa. Cieszymy się, że Ministerstwo w sobotni wieczór powołało sztab, który pochylił się nad naszym duetem sportowym. Wielka szkoda, że oświadczenie jest anonimowe i nie zostały potwierdzone wszystkie kwoty” – czytamy w oświadczeniu Stawickiego.

Zaproponował on również spotkanie, na którym bezpośrednio będą mogli odnieść się do kwot ujętych w oświadczeniu i razem podsumować co tak naprawdę realnie dostają od MSiT. Po spotkaniu zostanie nam ujawnione ich wspólne oświadczenie, w którym przedstawią realne kwoty, jakie otrzymują sportowcy.

Nie pozostaje nam nic innego jak poczekać na wyjaśnienie tej sprawy przez obie zainteresowane strony!

Kliknij, aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w News

Do góry