Nie żyje gwiazda serialu „Ranczo”: Franciszek Pieczka miał 94 lata

24 września 2022
Przez: : W.M.

W piątek 23 września Polskie Radio RDC powołując się na informacje przekazane przez rodzinę, przekazało o śmierci wybitnego polskiego aktora. Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Hołd artyście złożył między innymi Prezydent Polski Andrzej Duda.

Nie żyje Franciszek Pieczka

Nie da się ukryć, że Franciszek Pieczka był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Na swoim koncie miał wiele ról zarówno filmowych, serialowych, jak i oczywiście teatralnych. Przez prawie czterdzieści lat związany był z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

O śmierci cenionego artysty jako pierwsze poinformowało radio RDC. Na oficjalnym profil smutek wyraził prezes RDC, Tadeusz Deszkiewicz.

„Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!” – czytajmy na Facebooku

Hołd Franciszkowi Pieczce złożył między innymi Prezydent RP Andrzej Duda.

„Dziś kolejna smutna wiadomość. Odszedł Franciszek Pieczka – wspaniały Człowiek, Syn śląskiej ziemi, Kawaler Orderu Orła Białego, wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Pozostaje żywy i niezapomniany w swoich kreacjach aktorskich, zwłaszcza filmowych. R.I.P.” – napisał Prezydent na swoim Twitterze

Zobacz także: „Ranczo” jednak wróci? Aktor jasno przedstawił swoje stanowisko

Kim był Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie koło Wodzisławia Śląskiego. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał sześcioro rodzeństwa i był najmłodszy w rodzinie.

Przez niemal 50 lat żoną aktora była Henryka Pieczka, którą poślubił w 1954 roku. Kobieta zmarła w 2014 roku. Małżeństwo miało razem syna Piotra.

Pieczka był wybitnym i bardzo cenionym aktorem, a widzowie znali go z setek ról. Nie da się ukryć, że wielką popularność przyniosła mu postać Gustlika, w którą wcielał się w kultowym serialu Czterej pancerni i pies. Widzowie pokochali go także za rolę Stacha Japycza w serialu Ranczo. Oczywiscie trudno wymiec wszystkie, ale jednymi z najpopularniejszych produkcji z udziałem Franciszka Pieczki wymienić można także Quo vadis, Syzyfowe prace, Ryś, Złota kaczka, Wesele, Ziemia obiecana czy Potop. Aktor grał także w wielu zagranicznych filmach.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. Nie przekazano jeszcze informacji o dacie i miejscu pogrzebu artysty.

Rodzinie i bliskim zmarłego aktora składamy głębokie wyrazy współczucia.

Franciszek Pieczka
Nie żyje Franciszek Pieczka/ fot. AKPA
Franciszek Pieczka
Nie żyje Franciszek Pieczka/ fot. AKPA

źródło: Twitter/FB/AKPA

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej