Nie żyje Mieczysław Grąbka. Aktor znany m.in z roli “Grubego” w “Vinci” 

2 kwietnia 2024
Przez: : M.J

Zmarł wybitny polski aktor teatralny i filmowy, Mieczysław Grąbka. Artysta odszedł w wieku 74 lat. Jego śmierć została ogłoszona przez znanego krytyka Łukasza Maciejewskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Aktora pożegnano także na profilu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Zmarł Mieczysław Grąbka – aktor filmowy i teatralny

Grąbka odegrał znaczącą rolę w świecie kultury, zarówno na deskach teatru, jak i przed kamerą. Jego związek z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie był wieloletni, co potwierdzają słowa Akademii w ich oficjalnym oświadczeniu po odejściu aktora.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje legendarny aktor. Znali go wszyscy!

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł wspaniały aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i kochany przez nas wszystkich pedagog naszej Uczelni – Profesor Mieczysław Grąbka. Odszedł wyjątkowy członek naszej wspólnoty akademickiej (…)”

Reakcje na śmierć aktora były wyrazem szacunku i uznania dla jego twórczości. Krytyk filmowy i teatralny, Łukasz Maciejewski, w swoim hołdzie dla zmarłego aktora podkreślał jego niepowtarzalność i wyjątkowość w krajobrazie polskiej sceny artystycznej.

“Zmierzająca w samotność scena aktorskiego Krakowa traci jednego ze swoich najjaśniejszych talentów. Wraz z Grąbką odchodzi kawałek historii teatru i kina. Jego wkład w sztukę pozostanie niezapomniany, a jego brak będzie odczuwany przez wielu” – słowa te stanowią wyraz uznania dla dorobku i znaczenia Grąbki dla polskiej kultury.

Warto wspomnieć, że Mieczysław Grąbka nie tylko wcielał się w różnorodne role aktorskie, ale również aktywnie działał jako scenarzysta i reżyser.

Mieczysław Grąbka – filmy

Życie i kariera Grąbki to bogata artystyczna podróż. W filmie zapisał się w pamięci widzów dzięki rolom w takich produkcjach jak: “Ile waży koń trojański?”, “Ja wam pokażę”, “Vinci”, czy “Wino truskawkowe”. W każdej z tych produkcji pokazał swój talent aktorski i stworzył niezapomniane role.  

Mieczysław Grąbka.
Komornik film obyczajowy, Polska 2005 re¿. Feliks Falk scena z: Krzysztof Dracz, S³awomir Orzechowski, Mieczys³aw Gr¹bka SK: styczeñ 2005 fot. Proñczyk/AKPA

Mieczysław Grąbka, pomimo odejścia, pozostawił po sobie trwały ślad w sercach widzów i kolegów z branży. Jego niezwykła charyzma oraz talent aktorski na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli przyjemność oglądać jego dzieła. Jego odejście pozostawiło w polskim świecie artystycznym niezapełnioną lukę, której nie da się zastąpić.

12 kwietnia 2024 roku Mieczysław Grąbka obchodziłby swoje 74. urodziny. 

Źródło: TVN24.pl / Facebook

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej