Nie żyje polski kompozytor! Jan A.P. Kaczmarek był zdobywcą Oscara

21 maja 2024
Przez: : W.M.

21 maja media obiegła smutna wiadomość o śmierci wybitnego polskiego kompozytora, Jana A.P. Kaczmarka. Laureat Oscara zmarł po długiej walce z nieuleczalną chorobą.

Zmagał się z ciężką chorobą

Na początku ubiegłego roku córka Kaczmarka, Anastazja, poinformowała o jego poważnym stanie zdrowia. Kompozytor zmagał się z MSA (zanikiem wieloukładowym), chorobą, która stopniowo wyniszcza układ nerwowy. W obliczu rosnących potrzeb związanych z opieką nad chorym, rodzina założyła zbiórkę pieniędzy na „GoFundMe”.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Był cenionym kompozytorem, autorem muzyki do ponad 70 produkcji filmowych, teatralnych i dokumentalnych. Największym sukcesem artysty było zdobycie Oscara w 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel”.

Pomoc dla kompozytora

Stan zdrowia Kaczmarka pogarszał się z czasem. Anastazja, jego córka, w dramatycznym apelu wyjawiła, że jej ojciec nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga stałej pomocy przy podstawowych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Opieką nad nim zajmowała się głównie jego żona, Aleksandra, która również musiała zrezygnować ze swojej pracy zawodowej.

“Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż płuca zawodzą. To horror dla nas jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy nierówną walkę.” – mówiła Anastazja.

Choroba Kaczmarka nałożyła na rodzinę ogromne obciążenie finansowe. Zarówno Anastazja, jak i reszta rodzeństwa, starali się wspierać ojca, ale potrzeby przewyższały ich możliwości. Zbiórka miała na celu pokrycie kosztów specjalistycznej aparatury i codziennej opieki.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Niestety, Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja. Smutną wiadomość przekazała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, w oświadczeniu dla Polskiej Fundacji Muzycznej:

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. Czuwałam przy nim do końca. – przekazała żona Kaczmarka

Zmarł otoczony miłością, wartością, w którą wierzył najmocniej. – dodano

Jan A.P. Kaczmarek zmarł w wieku 71 lat.

scena z: Jan A.P. Kaczmarek, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Zobacz także: Nie żyje słynna dziennikarka!  Jej ciało “zostało znalezione poza domem”

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej