Połącz się z nami

Niedziele handlowe 2020 – kalendarz i wykaz dni bez handlu

Wiadomości

Niedziele handlowe 2020 – kalendarz i wykaz dni bez handlu

Cały czas zmienia się harmonogram niedziel, kiedy możemy zrobić zakupy. Od 2018 roku dni tych jest coraz mniej. Jak to będzie wyglądać w 2020 roku? W ostatnich miesiącach sporo z nas miewa problemy z określeniem czy najbliższa niedziela będzie handlową. Sprawdź niedziele handlowe 2020.

Niedziele handlowe kalendarz

Niedziela handlowa to taka kiedy możemy zrobić zakupy. Od 2018 roku przypada ona w Polsce coraz rzadziej. Dzieje się tak za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu obowiązującej od marca 2018 roku. W 2018 roku zakupy można było zrobić przeważnie dwa razy w miesiącu. Od 2019 roku ustawa o zakazie handlu została zaostrzona i niedziela handlowa została ograniczona do jednego weekendu w miesiącu. Niedziela handlowa w ostatnim czasie to zatem coraz większa rzadkość. Zgodnie z ustawą, zakupy możesz zrobić jedynie w ostatni weekend miesiąca. Niemniej jednak wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta. W takim wypadku liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Co oznacza niedziela niehandlowa?

Zgodnie z ustawą, w niedziele zakazany jest handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą. Mogą to być m.in. magazynowanie, logistyka, przeładunki czy dystrybucja. Niemniej jednak z zakazu wyłączone są np. apteki czy stacje benzynowe.

Niedziele handlowe 2020 wykaz

Co ważne, w 2020 roku wszystkie niedziele będą ustawowo wolne od handlu poza miesiącami, w których wypadają ważne święta. W związku z tym niedziele handlowe w 2020 wypadają:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu

Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu zawiera zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Podsumowując, odnalezienie się w grafiku niedziel handlowych i niehandlowych to nie lada wyzwania. Zasady te zmieniają się wraz z upływem czasu, a dodatkowo stosuje się pewne wyjątki. Niemniej jednak w 2020 roku będzie tylko 7 niedziel w ciągu całego roku kiedy możesz zrobić zakupy.

Kliknij, aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Wiadomości

Do góry