Czy opalanie się w ciąży może nieść za sobą konsekwencje? Obalamy mity!

22 lipca 2023
Przez: : M.J

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – czy opalanie w ciąży jest zagrożeniem? Tak naprawdę nadmierna ekspozycja naszej skóry na słońcu nie jest wskazana dla nikogo. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, jak bezpiecznie korzystać z uroków lata, gdy spodziewamy się dziecka.

Opalanie – co to znaczy?

Na czym tak naprawdę polega opalanie? To nic innego jak przyciemnianie naszej skóry. Dla wielu z nas ten proces kojarzy się głównie pozytywnie, jednak długa ekspozycja naszego ciała na słońcu może przynieść zagrożenie. Są to przede wszystkim poparzenia skóry, przebarwienia, a co najgorsze nowotwór skóry. Całe szczęście z pomocą przychodzą kremy z wysokim filtrem, których należy używać regularnie. Pamiętajcie, zdrowe i bezpieczne opalanie wcale nie oznacza braku opalenizny! Dzięki kosmetykom z filtrem nasza opalenizna będzie zdrowsza i ładniejsza oraz trwalsza. Pamiętajmy, że dzięki słońcu produkowana jest witamina D3, która jest niezbędna dla zdrowych kości, wpływa korzystnie na odporność oraz na płodność. Wystarczy ekspozycja 20% skóry przez 20-30 minut dziennie, aby zapewnić sobie niezbędną dawkę.

Opalanie się w ciąży

Ten temat rodzi wiele kontrowersji, jednak opalanie się w ciąży jest możliwe! Oczywiście pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Opalanie się może mieć dobroczynny wpływ na przyszłą mamę, jak i jej pociechę.

Należy przypomnieć jednak, że opalanie się w pierwszym trymestrze ciąży jest NIEWSKAZANE! Nadmierna ekspozycja na słońce może zmniejszyć wchłanianie się kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za rozwój dziecka. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze jest ono dozwolone, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach. Unikajmy przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 15, musimy chronić głowę – zakładaj czapkę lub kapelusz, a także zwiewne i jasne ubrania, pij dużo płynów – nawet 2 -3 litrów wody dziennie, a co najważniejsze zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym z faktorem 50 SPF.

Należy pamiętać, że zbyt długie opalanie się w ciąży jest niebezpieczne. W tym stanie nasza skóra staje się delikatniejsza i bardziej podatna na działanie słońca, czego skutkiem mogą być plamy pigmentacyjne i przebarwienia. Intensywnie opalanie powoduje także rozszerzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do wystąpienia pajączków, a także do odwodnienia co może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.

ZOBACZ TAKŻE: Dieta, dzięki której przetrwamy upalne lato!

Pamiętajcie! Opalanie się w ciąży jest możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku powyższych, ważnych zasadach.

Źródło: Instagram

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej