Pogrzeb Elżbiety II. Kto weźmie udział w uroczystości, a kto nie dostał zaproszenia? Lista jest długa

19 września 2022
Przez: : M.J

Nie da się ukryć, że pogrzeb królowej Elżbiety II jest wydarzeniem na skalę światową. Nie powinien zatem dziwić fakt, że podczas ostatniego pożegnania najdłużej panującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii, zjawi się wielu przywódców państw oraz członków rodzin królewskich. A kto nie dostał zaproszenia na królewski pogrzeb?

Delegacje państw na pogrzebie Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbył się w poniedziałek 19 września o godzinie 12:00 czasu polskiego. Brytyjski rząd, który odpowiedzialny jest za rozesłanie zawiadomień o ostatnim pożegnaniu monarchini przewiduje, że na uroczystość do stolicy Wielkiej Brytanii może przybyć nawet pół tysiąca przedstawicieli państw.

ZOBACZ TAKŻE: Ile będzie kosztował pogrzeb Elżbiety II? Część opinii publicznej jest oburzona!

Przedstawiciele monarchii z całego świata, prezydenci, premierzy oraz politycy piastujący wysokie stanowiska w Unii Europejskiej, już zapowiedzieli swoją obecność. Wśród przywódców państw z całego świata pojawią się m.in.:

  • Joe Biden, prezydent USA, wraz z żoną,
  • Emmanuel Macron, prezydent Francji,
  • Alexander Van der Bellen, prezydent Austrii,
  • Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec,
  • Sergio Mattarella, prezydent Włoch,
  • Sauli Niinisto, prezydent Finlandii,
  • Katalin Novak, prezydent Węgier,
  • Michael D. Higgins, prezydent Irlandii, oraz premier Irlandii Micheál Martin,

Nie zabraknie również prezydenta Andrzeja Dudy z żoną, który niedługo po wiadomości o śmierci królowej potwierdził swoją obecność.

W Londynie pojawią się również przedstawiciele takich państw jak: Indie, Bangladesz, Litwa, Brazylia, Korea Południowa, Sri Lanka, czy Belize. Obecni będą również monarchowie i monarchinie z Japonii, Holandii, Hiszpanii, Belgii, Danii oraz Szwecji i Norwegii. Niemniej jednak nie wszyscy otrzymali zaproszenia od brytyjskiego rządu.

Kto nie może przybyć na pogrzeb królowej Elżbiety II

Brytyjski rząd zdecydował, iż podczas ostatniej drogi królowej nie mogą być obecni delegacje z państw reżimowych. Tym samym zaproszeń na pogrzeb nie otrzymali przedstawiciele Rosji, Białorusi, Birmy, Afganistanu, Wenezueli oraz Syrii. Nie mogą pojawić się również głowy państw Iranu oraz Korei Północnej, jednak mogą być reprezentowane przez swoich ambasadorów.

Źródło: wp.pl / Instagram

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej