Tak brzmiały jedne z ostatnich słów Elżbiety II…

22 września 2022
Przez: : W.M.

W ostatni poniedziałek odbył się pogrzeb Elżbiety II. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w wieku 96 lat. Na kilka dni przed śmiercią Elżbietę II odwiedził duchowny. W rozmowie z księdzem monarchini opowiedziała o początkach swoich rządów i wypowiedziała jedno znamienne zdanie.

Śmierć Elżbiety II

8 września 2022 roku zapisze się na zawsze w pamięci nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całego świata. To właśnie tego dnia zmarła najdłużej panująca królowa Elżbieta II. Monarchini zasiadała na tronie królestwa brytyjskiego ponad 70 lat.

Końcem ubiegłego roku w mediach zaczęły się pojawiać informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II. Królowa musiała ograniczyć wystąpienia publiczne i nie pokazywała się swoim poddanym tak często.

Dokładnie dwa tygodnie temu Pałac Buckingham przekazał oficjalną informację o śmierci królowej Wielkiej Brytanii. Elżbieta II zmarła na zamku Balmoral w Szkocji, w którym przebywała od pewnego czasu. Pogrzeb królowej odbył się 10 dni po jej śmierci, a panująca ponad 70 lat na tronie monarchini pochowana została w kaplicy pamięci Jerzy VI 19 września.

Zobacz także: Co Elżbieta II zabrała ze sobą do grobu?

Słowa Elżbiety II przed śmiercią

Krótko po śmierci Elżbiety II Ian Greenshields udzielił pierwszego wywiadu, w którym wyznał, że nie spodziewał się tego, co miało zastąpić. Jak mówił, królowa była w bardzo dobrej formie, często żartowała i dużo opowiadała. 96-latka w rozmowie z duchownym wracała pamięcią do dzieciństwa i opowiadała o zwierzętach. Jak się okazuje, nie tylko. Greenshields w wywiadzie dla ABC News wyznał, że królowa wyznała mu, że po objęciu tronu miała zwracać się w modlitwach do Boga, prosząc, aby dał jej mądrość. Była przekonana, że to pomogło jej władać królestwem Brytyjskim tak długo i tak dobrze.

W ostatnie dni przed śmiercią Elżbieta II miała także wypowiedzieć znamiennie zdanie, które odnosi się zarówno do jej rządów, jak i całego życia.

„Niczego nie żałuję” – powiedziała Elżbieta II kilka dni przed śmiercią

Duchowny, w którego towarzystwie królowa spędziła ostatni weekend swojego życia, podsumował jej rządy.

Była oddana swojemu ludowi przez siedem dekad i wiele osób pamięta tylko ją w roli królowej. Poświęciła życie służbie i była bezgranicznie zaangażowana. Miłość do rodziny była odbiciem jej miłości do wszystkich ze Zjednoczonego Królestwa”. – powiedział dla The Times

źródło: The Times/ABC News/Instagram

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej