Co Elżbieta II zabrała ze sobą do grobu? Lista nie jest zbyt długa

21 września 2022
Przez: : M.J

19 września 2022 roku odbył się pogrzeb Elżbiety II, która odeszła 8 września w wieku 96 lat. Ceremonię pogrzebową śledziło mnóstwo ludzi z całego świata. Trumna z ciałem królowej została przeniesiona do opactwa westminsterskiego, po czym spoczęła w kaplicy św. Jerzego. Teraz wyszło na jaw, z czym została pochowana najdłużej panująca monarchini. Lista rzeczy jest naprawdę skromna.

Pogrzeb Elżbiety II

W ostatniej drodze najdłużej panującej monarchini na świecie uczestniczyło mnóstwo osób. Rodzina, monarchowie, głowy państw oraz mieszkańcy Wielkiej Brytanii 19 września 2022 oddali ostatni hołd królowej. Ciało Elżbiety II spoczęło w królewskiej krypcie o 19:30 polskiego czasu. Królową pochowano obok zmarłego męża, księcia Filipa. Jedynie w obecności członków rodziny trumnę z ciałem monarchini złożono do królewskiego grobowca.

ZOBACZ TAKŻE: Na co zmarła Elżbieta II? W odchodzeniu królowej było coś niezwykłego

Podczas ostatniego pożegnania na trumnie królowej można było dostrzec cenne insygnia tj. korona, złota kula, która pochodzi z koronacji Karola II z 1661 roku oraz berło, z diamentem Cullinan. Warto dodać, że ów diament nosi również nazwę – Wielkiej Gwiazdy Afryki i jest jednym z największych diamentów świata.

Insygnia królowej
Insygnia królowej.

Wszystko, co mogliśmy zobaczyć podczas ostatniego pożegnania Elżbiety II było częścią operacji London Bridge. Jest to szczegółowy protokół, w którym znajdują się zapiski, co po kolei ma się wydarzyć po śmierci królowej. Ową listę spisano długo przed odejściem Elżbiety II. W protokole znajdowała się również lista przedmiotów, które królowa życzyła sobie zabrać ze sobą do grobu.

Z czym pochowano królową Elżbietę II?

Królową Wielkiej Brytanii pochowano w ołowianej trumnie, która ma zabezpieczyć jej ciało przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak donoszą brytyjskie media, Elżbietę II pochowano z obrączką na palcu, którą otrzymała od swojej matki, kiedy stanęła na ślubnym kobiercu z księciem Filipem. Kolejną i ostatnią rzeczą, którą ze sobą zabrała, są perłowe kolczyki, które były ulubionym elementem biżuterii królowej.

ZOBACZ TAKŻE: Rodzina królewska pokazała niepublikowane zdjęcie Elżbiety II! Poruszający wpis chwyta za serce

Trzeba przyznać, że lista rzeczy, które spoczęły na zawsze wraz z królową jest skromna i krótka. Niemniej jednak, jak podkreślają znawcy brytyjskiej monarchii, królowa chciała być pochowana nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka.

Źródło: O2.pl / Instagram

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej